Na rok v gruzínském Tbilisi - INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Gruzie JARO 2024

Termín: 24.5. - 07.06.
Místo Odletu / Příletu: Praha (Vídeň)
Odbavené Zavazadlo: ANO
Strava: Snídaně
Vízum: Ne
Cestovní pas: Ano
Cena: 24.990,-
Děti: +15

Připravte se na akci! Představte si totiž, že se probouzíte v osvěžujícím horském vzduchu, s výhledem na špičky Kavkazu, které se tyčí nad vámi. Milovníci cestování, mám pro vás něco, co vás uchvátí.

Na příští rok jsem pro vás připravil něco naprosto unikátního. Gruzie! Tento poklad světa čeká na vaše objevování. Slíbil jsem to a nyní nastal čas splnit svůj slib.

Naplánoval jsem itinerář, který je doslova přeplněný zážitky. Čekají nás hory a černomořské pobřeží, prozkoumáme města, včetně rodiště Stalina, objevíme horské kaňony, botanické zahrady a jeskyně. A to vše v komfortu klimatizovaného soukromého mikrobusu.

Ubytování? To bude samozřejmě na úrovni. Ubytováni budeme v pokoje s vlastní koupelnou a WC, pro páry jsou připraveny dvoulůžkové pokoje a skupiny přátel mohou využít pokoje až pro čtyři osoby no a ráno nesmí chybět snídaně.

A co je na tomto výletě vůbec nejlepší? Je jen na vás, jak ho využijete. Veškeré výlety, které nejsou v rámci společných přesunů, nemusíte absolvovat. Nejsou zakalkulované a prostě si uděláte svůj program.

Cestování je potěšení, obohacení a zároveň výzva. A Gruzie? Gruzie je poklad, který vás jen čeká, abyste ho objevili.

Tak co, jdeme na to?

1.den: 
Sraz na letišti Václava Havla v Praze. Přelet do Kutaisi, transfer do hotelu.

2.den: 
Po snídani prohlídka Katedrály Bagrati a Kláštera Gelati. Přejezd do Prometheovy jeskyně a její prohlídka. Katedrála Bagrati je považována za mistrovské dílo středověké gruzínské architektury, což bohužel dnes není možné zcela ocenit, protože katedrála byla během okupování města osmanskými tureckými vojáky pobořena. Poté vyrazíme směrem ke klášteru Gelati, který je na seznamu UNESCO.
Klášter Gelati založil na počátku 12. století král David Stavitel. Stal se významným náboženským a intelektuálním centrem středověké Gruzie. Nacházela se zde Akademie, která shromažďovala významné učence své doby a byla nazývána „druhým Athosem“. V areálu kláštera jsou tři chrámy – chrám Panny Marie s bohatou freskovou výzdobou a výjimečně cennou mozaikou, která zobrazuje Pannu Marii, a dva další chrámy, sv. Mikuláše a sv. Jiřího. Je možné navštívit rekonstruovanou budovu bývalé Akademie. V původní hlavní vstupní bráně se nachází hrob zakladatele kláštera, krále Davida Stavitele. Prometheově jeskyni, která je jednou z nejbohatších jeskyní v Evropě. Prostě stojí za to.

3.den: 
Odjezd do Mestie. Transfer do hotelu a průzkum Mestie.

4.den: 
Výlet v džípech do Ushguli (jen zájemci) Vydáme se do čtyř vesnic nazývající se Ušguli. Leží v nadmořské výšce 2200 metrů nad mořem a jsou údajně nejvýše položenými obydlenými vesnicemi v Evropě. Některé budovy ve vesnicích jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

5.den:
Den na nějaký krásný horský pěší výlet. Domluvíme se na náročnosti a rozdělíme se třeba i na dvě, tři party. Prostě co kdo zvládne.

6-8.den: 
Transfer do Ambrolauri. Ubytování v hotelu.
Nachází se v ohromující oblasti Racha v Gruzii, Ambrolauri nabízí úchvatnou směs přírodních krás, kulturního dědictví a vřelé pohostinnosti. Jako správní centrum Racha-Lechkhumi a Kvemo Svaneti slouží Ambrolauri jako brána k objevování divů regionu.

Jednou z hlavních atrakcí v Ambrolauri je samotný dechberoucí region Racha. Se svou malebnou krajinou zasněžených hor, lesknoucích se řek a svěžích údolí je Racha rájem pro milovníky přírody a hledače dobrodružství. Nedotčená střediska Shovi a Utsera jsou oblíbenými destinacemi pro pěší turistiku, lyžování a rybaření a nabízejí nezapomenutelné zážitky v srdci přírody.

Pro milovníky historie se Ambrolauri může pochlubit bohatým kulturním dědictvím. Ikonická katedrála Nikortsminda se svými nádhernými kamennými řezbami a starověkými freskami je důkazem architektonických zázraků země. Návštěvníci mohou také prozkoumat historické muzeum Racha, které ukrývá sbírku artefaktů, tradičních krojů a starověkých rukopisů, které poskytují pohledy do minulosti regionu.

Milovníci jídla a vína najdou Ambrolauri opravdovým potěšením. Město je známé svými lahodnými tradičními pokrmy, jako je kharcho (chutný masový guláš) a sinori (chachapuri ve stylu Racha). Kromě toho je Ambrolauri známé svými vinicemi, které produkují některé z nejlepších odrůd vína v Gruzii. Milovníci vína si mohou dopřát ochutnávky a prohlídky místních vinařství,

Ať už hledáte dobrodružství, kulturní ponoření nebo prostě jen klidný útěk, Ambrolauri v Gruzii je destinací, která uchvátí vaše smysly a zanechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky.

Zde nechci nikoho omezovat. Domluvíme se mezi sebou co koho zajímá a co by chtěl navštívit. Na tomto místě napíšu v botech co by jsem chtěl stihnout já.
- Vinařství Khvanchkara
- Katedrála Nikortsminda
- Jezero Shaori a Kvareli
- Vesnice Shatili a Omalo
- Klášter Udabno
- Kostel Barakoni
- Vápencový monolit
Katskhi Pillar
- Jeskynní klášter Vardzia

Je mi jasné, že se nedá stihnout vše. Proto upozorňuji na to nejkrásnější a je jen na nás jak se domluvíme. Vždy budu k dispozici a pokud si naplánujete vlastní program, doporučím dopravu případně průvodce a pod.

9.den: 
Transfer do Bakuriani s prohlídkou muzea JVS v Gori. Do Gori se jezdí především kvůli muži, který se zde narodil. Jmenoval se Josif Džugašvili a později se stal známým jako Josif Visarionovič Stalin.

Rozporuplný pohled obyvatel Gruzie na tuto osobnost je nejvíce patrný právě tady, v jeho rodišti. Stalin byl největším masovým vrahem v dějinách a poslal na smrt mnoho milionů lidí, přičemž shovívavější nebyl ani ke svým krajanům, Gruzínům. Místní sice většinou nepopírají jeho „chyby“, přesto je to pro ně především veliký muž, který po celé čtvrtstoletí vládl Sovětskému svazu, jedné ze dvou největších světových mocností v době studené války, a také muž, který ve druhé světové válce porazil Hitlera. 

Ale toto město není jen kontroverzní muzeum. Stojí za to a je opravdu plné historie.
Ubytování v Bakuriani.

10 - 11.den: 
Bakuriani. Destinace plná výletů, odpočinku a poznání. Nádherné hory a pohoda.

12.den: 
Přejezd do Batumi. Ubytování v hotelu.

13.den: 
Výlet k vodopádu Makhuntseti (jen zájemci)

Výlet začíná asi hodinovou cestou do hornaté oblasti Gruzie - Ajara, která je známá svými mnoha přírodními krásami. Vodopád Makhuntseti je jedním z nejvyšších vodopádů v Ajara, kde voda padá z výšky 20 metrů. Kolosální atrakcí této oblasti je slavný kamenný most Tamara, postavený v době královny Tamar.

Návrat do Batumi a volné odpoledne.

Prohlédnete si přímořské město Batumi – náměstí Piazza, sochy milenců Aliho a Nino symbolizující nenaplněnou lásku muslima a gruzínské princezny, projdete se po významné promenádě plné zeleně a uměleckých děl či katedrálu Matky Boží. Nevynechejte lanovku a botanickou zahradu…. Všude budu :-D

14.den: 
Výlet k pevnosti Gonio (jen zájemci)

Pevnost Gonio. Skvěle dochované hradby římské pevnosti, která byla postavena na strategickém místě při ústí řeky Čorochi do moře a podél obchodní cesty z Malé Asie na jižní Kavkaz. Právě zde se nacházelo údajné centrum bájné Kolchidy (1500-1200 př. n. l.). Dnešní pevnost však pochází z 1. století n. l., kdy tuto oblast ovládali Římané. Brzy se tato pevnost stala jednou z klíčových základen Římanů na východním pobřeží Černého moře. Ve 4. století zde byl údajně pochován sv. Matouš evangelista. Po pádu Západořímské říše se pevnost stala důležitým bodem i pro Byzanc a do 15. století také pro Trabzonské císařství. V 15. a 16. století přecházelo držení pevnosti mezi Gurií a gruzínsko-arménským regionem Samcche, než jej roku 1547 obsadila osmanská armáda. V osmanských rukou zůstala pevnost a celá oblast Adžárie až do berlínského kongresu v roce 1878, kdy přešla pod ruskou kontrolu.

15.den: 
Ráno po snídani přesun na letiště do Kutaisi.

Po cestě ještě navštívíme kaňon Martvili, který je 2 km dlouhý a 40 – 70 metrů hluboký. Vodopády zde dosahují výšky až 70 metrů. Zde budeme mít možnost fakultativní projížďky na loďce v kaňonu nebo si udělat trek podél kaňonu.

Zaujal vás tento nabitý program plný poznávání, cestování, smíchu a nových přátel ???
Napište mi a můžete podat nezávaznou přihlášku.
Počet míst je omezen kapacitou mikrobusu tedy 16 cestovatelů.
Děti pod 15 let opravdu ne, senioři starší 129 let také ne.

NESEĎ - POJEĎ